Fototapeta na każdą okazję – przykłady aranżacji i propozycje ich zagospodarowania

Fototapetę można śmiało nazwać królową domowych aranżacji. Nie dlatego, że jest ona piękną formą stylizacji wnętrz, ale dlatego, że można ją wykorzystać wszędzie i w każdym rodzaju aranżacji wnętrza. Poniżej kilka przykładów ciekawych i nieprzewidywalnych aranżacji pomieszczeń, w których można wykorzystać niecodzienne projekty fototapet.

Fototapeta do ciemnego pokoju, czyli bogactwo punktowego oświetlenia

Jaką fototapetę wybrać do ciemnego pokoju? Najlepiej taką, która będzie doskonale współgrać z punktowym światłem np. halogenów. Do takich zadań najlepiej wykorzystać projekty naturalistyczne, z wprowadzoną czernią i brązem. Idealnie do tego celu nadają się fototapety przedstawiające przyrodniczą twórczość malarską bądź też odnoszące się wprost do niej. Od razu zaznaczamy, że nie muszą być to widowiskowe projekty na całą ścianę. Lepiej, jeśli będą one miały charakter punktowy, tak jak oświetlające je światło.

Fototapeta do dużego pokoju – więcej, piękniej i głębiej

Duże pomieszczenia wymagają dużych fototapet. To zasada stara jak świat. Dlatego w przypadku takich aranżacji najlepszym rozwiązaniem będą projekty panoramiczne i to najlepiej na całą ścianę. Jeśli pokój ma być aranżowany w stylu nowoczesnym, to dobrym pomysłem będzie wprowadzenie do jego aranżacji fototapety przestrzennej, najlepiej z motywem miasta. W bardziej tradycyjnych wnętrzach można postawić na motywy roślinne, bądź budowlane. Istotą jest w tym przypadku ukazanie głębi przedstawionego obrazu, by jeszcze bardziej (optycznie) powiększyć wnętrze.

Fototapeta do jasnego pokoju – bogactwo barw i przejrzystość

Jasne pomieszczenia najlepiej ozdobić mnogością barw. Sprawdzą się tutaj motywy roślinne, pejzaże i jasna figury geometryczne (w przypadku wnętrz ultranowoczesnych). Dobrze, jeśli projekty te przedstawiają określoną porę dnia, np. ranek, bądź południe. Kolorystyka utożsamiana z wieczorem (brąz i czerwień) sprawdzi się raczej w ciemniejszych i bardziej przytulnych pomieszczeniach. Oczywiście można zrezygnować z obfitej kolorystyki na rzecz bardziej uporządkowanych a być może i czarno – białych projektów, aczkolwiek w takich wariantach zawsze należy być ostrożnym. Nadmiar czerni, bądź szarości, może budzić nie tylko aranżacyjny niesmak, ale też może niekorzystnie wpływać na samopoczucie domowników i ich gości.

Fototapeta do małego pokoju – szczegóły i prostota

Aranżowanie małych pomieszczeń zawsze było trudne i skomplikowane. Jeśli chodzi o wybór odpowiedniej fototapety, to w takim przypadku najlepiej postawić na motywy przestrzenne. O ile jednak w przypadku dużych wnętrz mogły one mieć charakter panoramiczny o tyle w małych pomieszczeniach winny one przedstawiać możliwie najgłębszą perspektywę. Jak tego dokonać? Rozwiązanie jest bardzo proste i polega na wprowadzeniu fototapet, które ukazują naturalną głębię przestrzenną. Dobrym pomysłem jest np. fototapeta z motywem mola, w której jest on ukazany na wprost obserwatora. Dzięki temu ma się wrażenie, że obiekt ten jest kontynuacją przestrzeni pokoju. Jeśli dodamy do niego jakieś ciekawe dodatki (np. wzburzone morze) uzyskany w ten sposób efekt będzie jeszcze ciekawszy.

Oryginalna fototapeta – jak wykorzystać ten motyw?

W niniejszym poradniku nie mogło oczywiście zabraknąć odniesień do oryginalnych wzorów fototapet, to jest wzoru cegły i dmuchawca.

1. Fototapeta z motywem cegły sprawdzi się we wszystkich klasycznych wnętrzach, aczkolwiek nie należy z nią przesadzać. Jednorodny wzór cegieł ułożony na całej ścianie nie prezentuje się zbyt dobrze. Warto się na niego zdecydować, jeśli np. chcemy udekorować niewielkie wycinki, bądź załomy ścian.

2. Fototapeta dmuchawiec, to propozycja dla osób kochających motywy roślinne i nowoczesną aranżację wnętrz. Projekt ten sprawdzi się w dużych, przestronnych pokojach, charakteryzujących się odpowiednio dużym dopływem światła.

Podsumowując, uniwersalizm aranżacyjny fototapety, jest jej największą zaletą. Dzięki niemu można ją dopasować do każdego wnętrza, bez ryzyka zaburzenia kompozycji architektonicznej.

Przeglądaj tagi