Zieleń w łazience czyli mech stabilizowany

szary

Łazienka i rośliny stabilizowane – połączenie idealne

Zielony akcent w pomieszczeniu ożywia przestrzeń, sprawia że jesteśmy spokojniejsi, szczęśliwsi, relaksujemy się a co najważniejsze odpoczywają nam oczy które często są narażone na długie godziny spędzone przed komputerem czy telefonem.

Zastanawiacie sią jakie rośliny przeżyją klimat w łazience? Jest to pomieszczenie szczególne w naszych domach czy mieszkaniach. Wysoka wilgoć i często brak okna nie sprzyjają zielonym roślinom. Oczywiście znajdą się takie gatunki które na początku wytrzymują w takich warunkach, jednak my sami często zapominamy o podlewaniu i pielęgnacji co powoduje, że roślina nadaje się już tylko do wymiany. Kto z nas mimo szczerych chęci nie doprowadził do uschnięcia kwiatka lub przelania?

Kostki z chrobotkiem

 

Alternatywa dla roślin doniczkowych

Nie ma się co zrażać i rezygnować z tak potrzebnej dekoracji dla naszego prawidłowego funkcjonowania. Mamy alternatywę dla roślin doniczkowych które wymagają naszej uwagi. Czy słyszeliście o roślinach stabilizowanych? Co to takiego?

Jeszcze parę lat temu nikt o nich nie wiedział, natomiast teraz staja się coraz popularniejsze. Najczęściej wykorzystywane są do tworzenia dekoracji, obrazów lub paneli na ścianę w domu, gabinecie, biurze. Rośliny stabilizowane są to np.: paproć, liście eukaliptusa, bluszcz czy mech lub porost. Proces stabilizacji jest całkowicie naturalny , roślina poddana takiemu procesowi jest „zatrzymana w czasie”, nie starzeje się, nie rozrasta i cieszy oko nawet przez kilka lat. Po takim zabiegu rośliny nie wymagają szczególnej pielęgnacji takich jak podlewanie czy przesadzanie.

Stabilizowanie roślin jest w 100% bezpieczny dla środowiska jak i dla naszego zdrowia. Substancja stabilizująca jest naturalna i rośliny po niej nie przyciągają owadów, kurzu, są odporne na pleśń. Wyjazd na urlop już nie musi się wiązać z tym, że prosimy sąsiada o podlewanie naszych roślin – nawet wyjazd na dłużej nie będzie problemem. Podczas powrotu do domu zastaniemy je w takim stanie jak przed wyjazdem. Jest to niewątpliwie duży plus w porównaniu do standardowych domowych roślin.

 

obrazy z mchem modułowe

Łatwość w utrzymaniu

Oprócz wiadomej korzyści którą opisaliśmy wyżej rośliny stabilizowane mogę posłużyć jako informacja dla nas czy powietrze w pomieszczeniu ma odpowiednią wilgotność. Minimalna wilgotność, która powinna być w pomieszczeniu dla naszego zdrowia to 40-60%. Taką też wilgotność potrzebują rośliny stabilizowane aby na lata pozostały w idealnym stanie. Gdy wilgotność w pomieszczeniu spada mech zrobi się twardy, suchy, może się kruszyć. Wtedy należy obchodzić się z nim delikatnie, nie gnieść, ponieważ gdy się połamie albo wykruszy to już się nie odbuduje. Proces zasuszenia rośliny jest jednak odwracalny, należy wtedy np. za pomocą nawilżacza powietrza podnieść wilgotność do odpowiedniego poziomu. Roślina odzyska swą miękkość, sprężystość i nasze zdrowie również na tym zyska.

Jeżeli natomiast w pomieszczeniu zbyt długo utrzymuje się wysoka wilgotność również może to negatywnie wpłynąć na jej wygląd i strukturę.

Drugą rzeczą o której należy pamiętać jest to, żeby nie wystawiać roślin stabilizowanych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Rośliny te nie lubią słońca i zbyt dużego ciepła. Mech może nie tylko zrobić się twardy ale również stracić kolor, czego niestety nie da się już przywrócić.

Dlatego dekoracje z roślin stabilizowanych najlepiej odnajdą się w łazience, z dala od okna czy źródeł ciepła takiego jak kaloryfer. Wilgotność uzyskana poprzez kąpiele czy suszenie prania spowoduje, że mech stabilizowany będzie się czuł tam komfortowo.

 

chrobotek w drewnianej donicy z brzozy

Łazienkowe inspiracje z mchem stabilizowanym

Wiecie już co to są rośliny stabilizowane, jakich warunków potrzebują i gdzie się odnajdą. Pozostaje pytanie jak można ozdobić łazienkę takimi roślinami? Dać kilka liści paproci do wazonu? Otóż niekoniecznie, przedstawiamy wam kilka pomysłów.

Pierwszym pomysłem są obrazy z mchu chrobotka reniferowego. Dodadzą pomieszczeniu ciepła i przytulności. Można wykonać w każdym kolorze, rozmiarze i wzorze.

Drugim pomysłem jest panel z mchu chrobotka. W zależności od upodobań, można wypełnić całą ścianę mchem lub jakąś część. Dodatkowo odpowiednie oświetlenie podkreśli intensywność koloru i nada nowoczesny styl.

Kolejnym pomysłem są dek

oracje z mchu chrobotka. Np. drewniana donica lub kostka z mchem czy urocza dekoracja w kształcie drzewa.

Zapraszamy do naszego sklepu w którym znajdziecie gotowe obrazy i dekoracje z mchem chrobotkiem reniferowym. Chętnie wykonujemy również indywidualne zamówienia według Waszych pomysłów.

Zachęcamy również do obserwowania nas na facebooku i instagramie.

małe drzewko z mchem

 

 

Przeglądaj tagi